Září 2014

Citát na tento týden (27.9. - 6.10)

29. září 2014 v 11:13 Citát týdne
Život není naším soupeřem, protože:
"Ve hře, co hrajeme, nemůžeme vyhrát. Některé prohry jsou lepší než jiné, toť vše."


George Orwell

Pozvánka do knihovny na kino

26. září 2014 v 11:27
Večery jsou už studené, sluníčka ubývá, zajděte se podívat na film o tom, že radost lze najít i za polárním kruhem.
Ve středu 1. října 2014 od 18:15 v klubovně Městské knihovny Písek opět promítáme film, tentokrát o surfařích, přímořských plážích severního Norska a životě až na dřeň.Těší se na Vás
Vaše Knihovna plná života

Poděkování s kontaktem na p. Langmajera

24. září 2014 v 15:00
Děkujeme všem návštěvníkům, kteří se včera zašli do Městké knihovny Písek podívat na besedu p. Langmajera o permakulturních zahradách. Panu Langmajerovi se u nás moc líbilo. A protože to k nám z Katovic u Strakonic nemá daleko, přislíbil, že v příštím roce mezi nás určitě zavítá s dalším zajímavým námětem z permakulturních luhů a hájů.S laskavým svolením p. Františka Langmajera uveřejňujeme kontakt: frantisek.rezbar@seznam.cz
mobil: 723 038 674

Nálada byla moc příjemná a těšíme se na další setkání v naší klubovně.
Mimořádně v pondělí 6. 10. se můžeme těšit na Jakuba Vavřenu z Dobré čajovny v Českých Budějovicích a na jeho povídání o včelách a medu a samozřejmě čajích nad šálkem dobrého čaje s kapkou medu.

Moc se těšíme a srdečně Vás zveme!

Už zítra opět permakultura v knihovně

22. září 2014 v 16:04
Vážení přátelé a příznivci permakultury a ostatní kultury,
protože počasí pobytu venku nepřeje, zajděte zítra odpoledne od 17:00 k nám do knihovny na zajímavou besedu
s p. Langmajerem o permakultuře, přírodě a zahradách.

Připrate si dotazy na to, co Vás zajímá.
Těšíme se na Vás a zítra na viděnou
Vaše Knihovna plná života


Kniha na pondělí - Posvátná krajina

22. září 2014 v 15:36 | Ing. Ivo Stehlík |  Kniha na pondělí - Člověk, krajina, příroda
Známý geolog a spisovatel Václav Cílek ve své další knize Posvátná krajina s podtitulem Eseje o místech, silách a dracích hovoří o geniu loci, duchu místa. Jak se podílíme na vytváření posvátné krajiny? Aby něco fungovalo na duchovní úrovni, tak to nejprve musí fungovat na hmotné úrovni. Na začátku se vždy jedná o vodu, půdu a les. Místo samo nás vede - upravíme pramen a cítíme, že to chce něco dalšího. Jedná se o účast na podstatě, kterou dál rozvíjíme...

Citát na tento týden (22.9. - 29.9.)

22. září 2014 v 9:17 Citát týdne
Nejenom tento týden platí, že:
"Mnoho lidí si kazí život představou neštěstí, které jim hrozí."


(André Maurois)

Kniha pro rodiče stávající i budoucí

19. září 2014 v 13:05 | Ing. Ivo Stehlík
PŘIROZENÝ RODINNÝ ŽIVOT - Peggy O´Marová, Jane McConnellová
Vynikající kniha autorek slavného časopisu Mothering (Mateřství) určeného rodičům, kteří pro sebe i své rodiny zvolili jednodušší, přirozenější životní styl. Tento zdroj zbrusu nových materiálů promlouvá ke každodenním problémům péče o děti z přirozené perspektivy a pomáhá rodičům podporovat děti ve všech úrovních vývoje: fyzické, emocionální, duchovní a intelektuální. Žádný jiný průvodce rodičovstvím nezahrnuje v takové míře holistické přístupy a neposkytuje prostor, kde se mohou vzepřít, pokud jim intuice říká, že standardní rady nejsou pro ně ty pravé, přináší zcela přirozený přístup k těhotenství a porodu; nejnovější lékařský a psychologický pohled na nemedikovaný porod; současné výzkumy témat, jako jsou stravovací a spací návyky, očkování, odstavování, používání plenek, noční probouzení a kontaktní rodičovství. Jak vybírat nejlepší cestu pro vzdělávání vašich dětí, včetně domácího vzdělávání. Dále uvádí kreativní a novátorské způsoby, jak zvládnout rozvod, úmrtí a životní změny; tipy, jak včlenit techniku - od počítačů po hračky špičkové techniky - do přirozeného rodinného života; a konečně i empatické poselství pro rodiče o péči o sebe sama a důležitosti "oddechového času".Zajímáte se, jak pěstovat jinak?

16. září 2014 v 12:47 ROSTLINY

Už příští úterý 23.9. od 17:00 hod. v klubovně Městské knihovny Písek proběhne beseda s panem Františkem Langmajerem z Katovic, který mezi nás opět přijede, aby nám sdělil své zkušenosti s plánováním a budováním permakulturních zahrad.


Na další setkání se těší Vaše poprázdninová
Knihovna plná života


Citát na tento týden (15.9. - 22.9.)

15. září 2014 v 11:27 Citát týdne

Opět jsme tady s novým citátem na tento týden. Pamatujte, že nemusíte stále pospíchat, protože:"Bohatá srdce prožijí mnoho v krátkém čase."

Friedrich Spielhagen
Kniha na čtvrtek - Začínáme s chovem slepic, hus a kachen

10. září 2014 v 20:21 Kniha na čtvrtek - Žijeme se zvířaty
Nechtěli byste mít okolo sebe pestré hejno slepic, hus nebo kachen? Kniha Marie - Theres Estermann Začínáme s chovem slepic, hus a kachen je určena pro chovatele myslící na dobro svých opeřenců a kteří si rádi rozšíří své vědomosti. Naleznou zde praktické rady o výživě, stavbě chovatelských zařízení i pomůckách a také o nemocech. Tato kniha může všem, kteří se zabývají chovem a držením slepic, hus a kachen nebo s ním chtějí začít, poskytnout spoustu podnětů a informací. Zjistíte zde informace i o původu, způsobu života a stavby těla jednotlivých plemen drůbeže.

Kniha, která stojí za povšimnutí

8. září 2014 v 10:24 | Ing. Ivo Stehlík
Praxe přítomnosti nás vede k tomu, jak se naučit plně a bděle prožívat přítomný okamžik a pod povinnostmi a tíhou všedního života neztrácet vlastní živou touhu a dotyk s bezprostřední vnitřní pravdou. Všechny v knize popisované postupy jako tchaj-ťi či meditace, jungovská analýza, Gurdžijevova práce a Alexandrova technika, které autorka Patty de Llosa celoživotně studuje i učí, nás vedou k harmonii a spolupráci těla, mysli a cítění, jež vede k větší celistvosti našeho bytí a prožívání.


Citát na tento týden (8.9. - 15.9.)

5. září 2014 v 20:25 Citát týdne
Tentokrát s předstihem přinášíme citát týdne.
I když je slunečno, pomalu přichází čas připravit se na podzim. A tak Vám posíláme úryvek z básně amerického básníka Garyho Snydera.

"Tím, čím je pro nás na podzim
jemné bzučení cvrčků,
tím jsme my stromům
jako ony zas
skalám a horám."


Gary Snyder v roce 2007


Další zajímavá rostlina se Vám představuje - Klanopraška čínská

5. září 2014 v 12:38 | Markéta Šebestíková |  ROSTLINY
KLANOSPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA CHINEZIS

Myslím, že tato rostlina si zasluhuje naši pozornost a že její čas, kdy se objeví ve více zahradách, teprve přijde.
Mohutná liána 8-15 m dlouhá je mrazuvzdorná rostlina, miluje slunné stanoviště. Nalezneme ji nejčastěji v zemích dálného východu. Rozšířena je nejčastěji v Madžusku, Japonsku a Koreji. Plody vypadají jako rybíz, mají hořkokyselou chuť.

Právě díky těmto plodům bývá často označována jako "semínko pěti chutí", protože v každém jejím semínku je zastoupena chuť kyselá, sladká, pálivá, slaná i hořká. Nazývá se též liána zdraví. Pro větší výtěžnost je lepší pěstovat více rostlin najednou. Z usušených listů a plodů lze připravovat šťávu a čaje. Má výrazné stimulující účinky, působí proti únavě a vyčerpanosti organismu. Je několikanásobně zdravější a účinnější než kofein.Klanopraška čínská je ceněna zejména pro vysoký obsah vitaminu C a mimo jiné látku schizandrin, která pomáhá harmonizovat náš organismus. Obsažené látky mají četné blahodárné účinky, mezi které patří zejména posilování imunity, pozitivní účinky týkající se sexuální výkonnosti u mužů a erotické senzitivity u žen. Plody významně pomáhají při vyčerpanosti, ospalosti, depresích, nedokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Plody a výrobky z nich stimulují cévní činnost a dýchání.

Na druhou stranu není vhodné, aby klanoprašku užívali lidé s hypertenzí a se srdečními chorobami. Z klanoprašky účinně využijeme i listy, z nich vaříme čaj, který dokáže zvýšit naše pracovní úsilí, ať už fyzické nebo duševní. Vedlejším účinkem ale může být nespavost, vyšší nervová vzrušivost nebo poruchy srdeční činnosti.

PŘÍPRAVA A DÁVKOVÁNÍ

Doporučuje se:

Sníst 6-8 sušených bobulek denně

5 g sušeného a rozdrceného plodu do sklenice studené vody, nechat 8 hodin odstát a pak vypít

Nálev : 10 g rozdrcených sušených plodů přelijeme 200 ml vařící vody. Užívá se jedna polévková lžíce 2x denně.

Tinktura : 150 g sušených plodů zalijeme 1 litrem 50% alkoholu a necháme alespoň 3 týdny louhovat.
Užívá se 10-15 kapek denně.

Uvádí se, že jeden gram plodů poskytuje během třiceti minut stimulující efekt, který trvá až 6 hodin.

Tak přátelé a milovníci zahrad. Zase jeden námět na to, co se vám může příští rok ovíjet okolo oken vašich příbytků. Hodně zdaru a nezapomínejte podělit se s námi o vaše zkušenosti, recepty a nápady.


Kniha na pátek - 2x O proutkaření

5. září 2014 v 12:03 Kniha na pátek - Řemesla a tradice
Dnes pro Vás máme přichystány hned dvě knihy autorky Heleny Vyhlídkové, jíž je pletení z proutí vášní i obživou.
Vytvořila základní příručku PROUTEK K PROUTKU ZÁKLADNÍ TECHNIKY, kde se začátečníci mohou názorně seznámit s jednotlivými technikami. Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem.V knize PROUTEK K PROUTKU - POKROČILÉ TECHNIKY vede zájemce o pletení k dalším metám a těmi jsou zejména zajímavé opletky a zavírky. Tahle kniha je nepostradatelná pro ty, kteří se v košíkářství chtějí posunout dál k opravdovým fajnovostem.

Kniha na pondělí - OD NOEMOVY ARCHY K TITANIKU A ZASE ZPÁTKY

3. září 2014 v 12:46 | Ing. Ivo Stehík |  Kniha na pondělí - Člověk, krajina, příroda
Autor knihy OD NOEMOVY ARCHY K TITANIKU A ZASE ZPÁTKY Pavel Nováček se zamýšlí nad alternativami k udržitelnému rozvoji lidské společnosti, k nimž může patřit např. udržitelný ústup, a nad možnostmi i riziky transformace naší civilizace do přijatelné a nadějeplné podoby. Četba této pozoruhodné publikace se spoustou biblických i literárních citátů může být myšlenkovým obohacením pro všechny nelhostejné lidi.

Citát na tento týden (1.9. - 8.9.)

1. září 2014 v 10:25 Citát týdne
S počátkem nového školního roku přejeme všem spoustu trpělivosti, odvahy a nezdolnosti. Pamatujte, že:

"Nespočetná jablka spadla
ze stromů před tím,
než jedno dopomohlo
Newtonovi k poznání
gravitačího zákona."


(Emil Oesch)