Červen 2014

Citát na tento týden (30.6. - 7.7)

30. června 2014 v 12:16 Citát týdne
Přejeme všem krásné letní dny plné radostia nezapomínemejme, že:

"Když máme dobro konat,
musíme v dobro věřit."

Přísloví

Na prázdninové měsíce sice nemáme připravený žádný program,
Knihovna plná života však žije dál a od září se budeme těšit na další milá setkání a doufáme,
že Vás naše nabídka osloví a zaujme.

S díky Vaše Knihovna plná života


Citát na tento týden - 23.6. - 30.6.

23. června 2014 v 7:59 Citát týdne
Na tento týden Vám předkládáme citát, který říká.
"Změnou, kterou hledáme ve světě, se musíme stát my sami."


Mahátma GándhíKniha na pátek a každý den - Děláme si to doma sami

20. června 2014 v 11:33
Nemohu odolat a neupozornit vás na moc pěknou knihu Děláme si to doma sami autorky Aleny Thomas, známé i z jejího blogu.
Praktická příručka pro každého, koho nebaví neustále řešit domácí odpad, je nabízeno pohotové řešení - domácí výroba:
papír a sklo lze zrecyklovat, organické odpadky zkompostovat a především se vyhnete spoustě plastového a jiného odpadu, který tvoří obalové materiály nejrůznějších výrobků. A tak se zkuste inspirovat a můžete začít doma dělat třeba něco z domácí přírodní kosmetiky, drogérie i lékárny.- DĚLÁME SI TO (DOMA) SAMI -
Název knihy lze také chápat jako "převzetí zodpovědnosti za to, jaký je a bude náš svět. DĚLÁME SI TO SAMI ZNAMENÁ, ŽE TO BUDEME MÍT TAKOVÉ, JAKÉ SI TO UDĚLÁME. Nikdo jiný to za nás prostě neudělá. Svět můžeme (i pro druhé a společně s nimi) zlepšovat po malých kouscích, ať se nepředávkujeme. Dělat se ale dá milión věcí, stačí se jen rozhlédnout a udělat první krok." (Alena Thomas)


Pro všechny kompostérky a kompostéry...

19. června 2014 v 11:47

aby vám šla práce pěkně od ruky přeje
Knihovna plná života


Kniha na čtvrtek - Chov dojných koz

19. června 2014 v 9:23 Kniha na čtvrtek - Žijeme se zvířaty
Autoři knihy Chov dojných koz s podtitulem Příručka pro chovatele Jerry Belanger a Sara Thomson Bredesenová předpokádají, že se zajímáte o chov koz a máte tato zajímavá a cenná zvířata rádi. Pro ty, kteří toho o "kozím národě" moc neví, je připraven přehled základních informací o kozách, včetně zakladní terminologie, dále pak následují informace užitečné při pořizování a ustájení kozy i vše o výživě a ošetřování i rozmnožování koz. Nechybí ani kapitoly o dojení, mléku a přípravě mléčných výrobků.

Kniha na středu- Potraviny z vlastní zahrady

18. června 2014 v 10:31 Kniha na středu - Zahrada plná života
Kniha Potraviny z vlastní zahrady s podtitulem Jednoduchý návod, jak pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky a další rostliny představuje kompletního průvode po stovkách plodin, jež můžete pěstovat doma na zahrádce i terasách a balkonech. Díky praktickým a ekologickým návodům a radám budete mít k dispozici spoustu chutné zeleniny a ovoce, kterou si sami vypěstujete. Nechybí ani rádce pro uskladnění i konzervování domácí sklizně.Tip KPŽ:
Přímo se vybízí vypůjčit si včerejší Celoroční plánovací kuchařku i dnešní doporučovaný titul.

Kniha na úterý - Celoroční plánovací kuchařka

17. června 2014 v 9:37 Kniha na úterý - Jíme, abychom žili
V každém ročním období můžete začít vařit s Celoroční plánovací kuchařkou Kamily Procházkové. Díky přehlednému členění můžete vnést do svého vaření nejen určitý systém a řád, ale i inspiraci, nové chutě a především kvalitu a maximální ekonomické a kulinářské zhodnocení surovin, které budete při vaření využívat.

Tak dobrou chuť a ať se vám vaří jenom s radostí a potěšením!
Autorka této knihy zpracovala i model jídelníčku na CD a také skvělé webové stránky:


Kniha na pondělí - Chvála pomalosti

16. června 2014 v 11:30
Jestli se vám líbil dnešní citát, zkuste se začíst do esejistického díla Chvála pomalosti.
Kriticky více podrobně v recenzi Jana Lukavce pro portál www. iliteratura.cz

Carl Honoré: Chvála pomalosti: jak celosvětové hnutí vyzývá na souboj kult rychlosti. Přel. Petr Hnilo, 65. pole, Praha, 2012, 296 s.
Když před šesti lety vyšla kniha Virus času: kulturní dějiny zrychlování, její autor Peter Borscheid v jejím závěru varoval před stálým zrychlováním našeho životního tempa a své dílo zakončil takto: "Většina nejkrásnějších životních chvil se obejde bez hodinek. Chce to jen využít přízeň okamžiku."
Carl Honoré (1967) zato věnoval boji proti "kultu rychlosti" celou knihu s názvem Chvála pomalosti: jak celosvětové hnutí vyzývá na souboj kult rychlosti. I on čtenáře provází stručnou "historií zrychlování" a poté je bere kolem světa k tokijským meditujícím manažerům, do newyorské "superpomalé cvičebny", do londýnské dílny tantrického sexu či do měst, kde v zájmu zpomalení životního tempa malé obchody zavírají nejen v neděli, ale navíc ve čtvrtek. Tvrdí, že "evoluce funguje na principu přežití nejsilnějších, ne nejrychlejších", a pro náš zdravý duševní i tělesný vývoj doporučuje cvičit jógu, pletení, zahradničení či pomalou četbu, pokud možno doprovázenou psaním osobního čtenářského deníku (či - jak říká - "kyberdeníku"). Zastává se také alternativní medicíny, horuje pro to, aby lékaři léčili celého člověka, a ne jen pár jeho příznaků, přimlouvá se za zřizování "odpočíváren" přímo ve firmách. A naopak zavrhuje časté sledování televize nebo to, aby se děti učily psát už ve třech letech, jak se s tím prý sám osobně setkal. Upozorňuje také na to, že pracovní tempo je třeba v Japonsku tak vysoké, že oběti nemocí z přepracování se tam dnes už počítají na tisíce.
Až posud by asi mnozí s autorem souhlasili, vždyť neříká vůbec nic nového ani převratného. Už třeba Karel Čapek u nás napsal esej Chvála zahálky a také stará a v tomto směru osvědčená křesťanská tradice tvrdí, že "musí existovat i stav, kdy se nepustíme do práce, kdy se uvolníme; nejhlubší náhledy, jichž se nemůžeme vůbec ,dopracovat', jsou nám propůjčeny právě ve stavu otevřenosti duše" (J. Pieper). Co je ovšem na knize zvláštní, jsou rozpory, do kterých se autor místy dostává. Sám se přiznává, že proto, aby mohl prožít čtyřhodinovou večeři, jel nedovolenou rychlostí, až ho chytila policie. Jindy jako příklad pomalého životního stylu uvádí případ, kdy skupina obchodníků neodeslala rychlý fax, ale raději si udělali čas na to, aby do jisté firmy osobně zaletěli na setkání tváří v tvář, a díky tomu získali zakázku. To je ovšem minipříběh silně dvojznačný, protože letadlo jistě není nejlepším symbolem pomalosti, a pokud někdo ušetří čas odesláním faxu či e-mailu (což někdy jistě nemusí být adekvátní způsob komunikace, často ovšem ano), může ho pak mít víc na tu tantru… Spíše úsměvné pak už jen je to, že uvnitř čtenář najde třeba citát jisté americké herečky "Pro rychlou úlevu od stresu zkuste zpomalit".
I když autor často doporučuje životní styl, který se velmi silně inspiruje východními filozofiemi a náboženstvími (a sám konstatuje, že buddhismus prožívá na Západě boom), označuje se zároveň paradoxně za bojovníka proti globalizaci, kterou ovšem redukuje jen na její ekonomické aspekty a zcela přehlíží její kulturní dimenzi, jejíž součástí je ale právě šíření prvků východních myšlenkových směrů na Západě. Honoré sám přitom také věří ve sjednocování světa, dokonce v "globální křížovou výpravu" ve jménu pomalosti. Uvědomuje si, že lidé dnes ještě nejsou dostatečně "uvědomělí", tedy že mnozí se rozhodnou "zpomalit, aniž by se kdy cítili součástí kulturního trendu, natož tažení proti globalizaci". Doufá ale, že jednou "součet individuálních zpomalení" v celém světě dosáhne rozhodujícího množství a "z individuálního se stane kolektivní" - a v tomto smyslu dokonce přebírá pozoruhodný pojem "morální globalizace". Autor osobně se přitom ostentativně distancuje od těch, kteří by filozofii pomalosti chtěli vykládat příliš spirituálně. Sám za sebe prohlašuje: "Chci zpomalit, aniž by mě někdo nutil do hledání boha nebo zájmu o krystaly a astrologii", a praktiky New Age označuje za "žvanění". Ovšem úspěch filozofie pomalosti prý bude záležet právě na tom, jak hladce dokáže smířit lidi jako on s "duchovněji zaměřenými zpomalovači".
Autor ale připouští, že ne každý disponuje pro způsob života, který navrhuje, dostatečnými finančními prostředky. Vždyť zkrácené pracovní úvazky si opravdu každý dovolit nemůže, stejně jako "uvolněný životní styl" některých mladých lidí, financovaný na úkor jejich těžce pracujících rodičů. A pro jistotu tedy autor nabízí i jistou verzi "zpomalování pro chudé". Čas strávený s přáteli a rodinou totiž podle něj nestojí nic, stejně jako "chůze, vaření, meditování, milování, čtení nebo pojídání večeře u stolu místo před televizí".
V závěrečné kapitole cituje Honoré moudrý výrok jistého pianisty, že "svět bude bohatším místem, když vytvoříme prostor pro různé rychlosti". Pokud by Honorého kniha byla pokusem získat možnost žít i jinak než "zrychleně", zasloužila by si uznání, pokud by se ale snažila vnucovat zpomalení všem, bylo by to už na pováženou. A právě k tomu má autor - obávám se - místy sklon. Paušálně třeba tvrdí, že lidé "myslí kreativněji, když jsou klidní a bez stresu". To je jistě často pravda, ale na druhou stranu mnozí autoři na dotaz, co je jejich nejsilnější inspirací, odpovídají, že termín, do kdy musí práci odevzdat…
Nejsem si tedy jistý, zda bych podepsal výzvu vytištěnou na obálce knihy, převzatou z recenze v Mail on Sunday, jež zní: Spěchejte do knihkupectví! Asi ano, ale s dovětkem, ať si tam čtenář klidně pořídí Chválu pomalosti, ale možná spíše něco jiného…


Citát na tento týden (16.6.-23.6.)

16. června 2014 v 8:23 Citát týdne
Také máte někdy pocit, že:

"Když se věci dějí moc rychle,
nikdo si nemůže být ničím jistý."


Milan Kundera
Vaříme podle Herbáře - Kniha na víkend

13. června 2014 v 10:42
Kdo má televizi, zná asi holky Katku a Lindu, co vaří podle HerbářeUsmívající se.
Kdo televizi nemá a má chuť vyzkoušet zaručené recepty na to, jak si připravit jednoduché a léčivé přípravky i přírodní kosmetiku, či něco dobrého a zdravého uvařit ze surovin, které rostou na zahrádkách či volné přírodě, tak může sáhnout po knize Kateřiny Winterové a Lindy Rybové Vaříme podle Herbáře. Kniha obsahuje i základní herbář 30 nejdostupnějších rostlin a pak už následuje spousta receptů, rad a triků a taky spousta barevných fotografií, které ilustrují postup přípravy i konečný vzhled.
"Tak už stačí jenom ten úsměv na tváři, aby šla práce pěkně od ruky."Mrkající
Pro zájemce o syrovou stravu

12. června 2014 v 12:44 JÍDLO
Dobrý den,

dovoluji si upozornit všechny zájemce o syrovou stravu na tyto odkazya pokud budete mít cestu, můžete v Praze zavítat sem:Děkujeme za příspěvek.


Kniha na úterý - Zdravě a syrově

10. června 2014 v 9:25 Kniha na úterý - Jíme, abychom žili
Výpravná a zároveň zasvěcená kniha z nakladatelství Eminent Zdravě a syrově s podtitulem Změna je život a dobré jídlo radost! je o způsobu stravování, který je životní cestou. Na více než 100 receptů ukazuje směr, kterým se můžete vydat a při němž zjistíte, že vnese do vašeho života nové radosti, zlepší vaše zdraví, zvýší vitalitu a životní energii. Při barevném tvoření vlastních jídel se ve vás probudí hravá kreativita a fantazie, jak tvrdí i autorka Radmila Zrůstková, která se při své profesi výtvarnice a návrhářky zajímá desítky let o zdravý životní styl a po vlastní mimořádné zdravotní zkušenosti se s nadšením věnuje raw food stravování (tzn. syrové stravě).

Citát na tento týden (9.6.-16.6.)

10. června 2014 v 8:05 Citát týdne
Pro tento týden jsme vybrali citát pro zamyšlení při letním putování:

"Je třeba žít s přesvědčením, že jsme se nenarodili pro jeden kout, ale že celý tento svět je naší vlastí."

Lucius Annaeaus Seneca


Kniha na pátek - Vaření piva

6. června 2014 v 13:48 Kniha na pátek - Řemesla a tradice
Jedním z tradičních řemesel s předlouhou historií je pivovarnictví. Lidé vaří pivo již od počátků civilizace. Pivo je také údajně hned za vodou a čajem 3. nejběžnější volbou, když hledáme něco k zahnání žízně. Na tento pátek vám proto předkládáme knihu Kevina Forbese Vaření piva: vaříme si vlastní pivo, připravujeme víno a cider z nakladatelství Svojtka & Co. Můžete si vyzkoušet něco z pestré nabídky této publikace a připravit si ten úplně nejlepší nápoj vlastní výroby k pokrmům zhotoveným z vašich vlastních zásob.
Zkrátka "udělej si sám" ( - a na mýdlo taky dojde!Usmívající se).
Návod na přípravu sirupu z květů bezu

5. června 2014 v 10:33
Stále ještě kvetou bezy, tak zkuste vyyužít jejich léčivou sílu a připravit si sirup z květů bezu černého (Sambucus nigra).

Takhle sirup připravuje Markéta Š.

Sirup z černého bezu

30-40 květů černého bezu /rozkvetlých bílých/

1,5 litru vody

800 g krystalového cukru

šťáva ze 3 citronů

Květy černého bezu dobře opereme, vložíme do vody a nejméně hodinu vaříme pomalým varem. Poté odstavíme a necháme přes noc okapat. Druhý den scedíme, do tekutiny přidáme šťávu z citronů a cukr a vaříme. Vaříme tak dlouho, až roztok dostane hustotu sirupu. Pak slijeme do lahví, dobře uzavřeme a uložíme v chladu. Užívá se jako podpůrný prostředek proti kašli a pro pocení.


Děkujeme!

A jaké recepty máte Vy? Nechcete se s námi podělit? Úžasný


Jak se Vám líbilo v arboretu?

4. června 2014 v 14:49 ROSTLINY

Děkujeme všem, kteří využili včerejšího sluníčka a s naší vyrazili na čerstvý vzduch.
Pan průvodce Ing. Holkup moc zajímavě hovořil,
ptáci zpívali,
sluníčko hřálo a stromy i keře byly prostě krásné...
A tak už začínáme plánovat procházku na podzim, abychom viděli, jak těm krasavcům sluší barevné listí.
Tak příště zase na shledanou ...

Vaše Knihovna plná života


Kniha na úterý - Chléb

3. června 2014 v 9:00 Kniha na úterý - Jíme, abychom žili
A už je zase mezi námi! Kuchařská kniha Bernda Armbrusta Chléb je plná receptů na klasické chleby, speciální druhy chleba i pro nás exotické chleby sladké. Zkrátka "pečení chleba je řemeslo i umění na celý život", a jak autor ve své předmluvě pokračuje, tak "chléb zasytí, dodá sílu i pocit domova. S bochníkem chleba na přivítanou nabízíme současně i přátelství a důvěru." A se sdíleným kváskem nás i propojuje jistá míra sounáležitosti a sympatizujícího spiklenectví.
Už s vámi bydlí váš domácí kvásek?
Kniha na pondělí - Dávné budoucnosti

2. června 2014 v 14:28 Kniha na pondělí - Člověk, krajina, příroda
Autorka knihy Dávné budoucnosti Helen Norberg-Hodge se orientuje na oblast himalájského Ladaku, kde žili po staletí obyvatelé, vyznávající převážně buddhismus, v pozoruhodné shodě s místní drsnou přírodou. Od 70. let s náhlým náporem turistiky i přílivu západního zboží se životní styl místních obyvatel i jejich vztah k přírodě začal rychle měnit. V jasně a čtivě psané knize autorka přechází z popisu hroutícího se původního systému k úvahám o nastupující globální "monokultuře" a způsobům, jak jí čelit. Mnohé z jejího pozorování lze označit za aktuální i u nás.
Citát na tento týden (2.6.-9.6)

2. června 2014 v 12:16 Citát týdne
Na tento týden máme připraven citát ze sbírky 60 myšlenek od Františka Langmajera, který nás v květnu navštívil s přenáškou o permakulturních zahradách Seppa Holzera.

Život
ti dává jen to, co potřebuješ
zakusit.

František Langmajer