Nové stránky na http://kpz.knih-pi.cz

Jak přimět děti, aby jedly víc ovoce a zeleniny? Studie radí: podplaťte je

13. března 2014 v 16:29 | ekolist.cz |  JÍDLO
23.12.2013 02:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Školákům ve Spojených státech amerických se díky nové legislativě denně dostane ovoce a zelenina v hodnotě 5,4 milion dolarů. Z průzkumu ale vyplynulo, že školáci o zdravou stravu nemají zájem. Každý den vyhodí ovoce a zeleninu za 3,8 milionů dolarů. Vědci přišli na způsob, jak školáky přesvědčit, aby ovoce jedli. Prostě je uplatili.


Některé školy v USA zavedly pravidlo, že školáci ve školní jídelně vyfasují ovoce či zeleninu bez ohledu na to, jestli jej chtějí nebo ne. Vědci z Brigham Young Univerzity na takových třech školách zkoumali chování dětí a osud vyfasovaného ovoce. Výsledek asi nikoho nepřekvapí: 70 procent ovoce či zeleniny skončilo v koši.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Fuji_apple.jpg

"Jen velmi málo školáků po zavedení povinného ovoce je začalo skutečně jíst," říká Joe Price z Brigham Young University. Podle něho jsou ale i způsoby, jak školáky přimět ke zdravější stravě. "Možná to zní divně, ale přímé platby studentům za to, že ovoce či zeleninu snědí, je v konečném důsledku hospodárné a nesou své ovoce."

Joe Price spolu s Davidem Justem z Cornell University pak provedli malý experiment. Školákům za to, že snědí přidělené ovoce či zeleninu, dali malou finanční odměnu. Dvoutýdenní pokus v patnácti různých školách ukázal, že některým školákům stačí nikl, jiní chtějí čtvrt dolaru a někteří si snědení ovoce či zeleniny cení ještě výš.

"Každopádně se ukázalo, že malý úplatek vedl ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny o 80 procent, zároveň o 33 procent pokleslo množství vyhozených potravin," říká Price.


"Někteří rodiče mají o takových finančních odměnách své pochybnosti," říká dále Price. "I my cítíme, že takové přímé uplácení je sporný prostředek. Ale výsledek může být opravdu přesvědčivý, zejména pokud jde o to u dětí změnit jejich vztah k zelenině a naučit je ji jíst."

Používání odměny ve výchově dětí je zpochybňováno celou řadou odborníků na výchovu. Argumentuje se tím, že je-li dítě za nějaké chování odměňováno, mizí jeho vnitřní motivace. Panují i obavy z tzv. bumerangového efektu, kdy po vysazení odměn dojde k tomu, že dítě jí méně ovoce než před zahájením odměn.

Price proto zkoumal chování dětí už před zavedením odměn a také po skončení experimentu. Jakmile týdenní odměňování za pojídání ovoce přestalo, vrátili se školáci zpět k původní úrovni konzumace ovoce a zeleniny. Žádné trvalé zlepšení se nekonalo, nedošlo ale ani k žádnému zhoršení oproti původnímu stavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama